Yorgan Yıkama

Yorgan Yıkama

Sunacağımız bilgiler yorgan yıkama hizmetin de edindiğimiz tecrübeler sayesinde olacaktır.

Temizliğe ihtiyaç duyan ve hayatımız da önemli yeri olan yorganların yıkanması sağlığımız için gereklidir. İhtiyaç duyduğumuz ve evimiz de olmazsa olmaz ürünlerden bir tanesidir. Kış ayların da zaruri olarak kullanılan yorganlarınızı en az 3 ay aralıkla temizletmeniz gerekir.

Yorgan temizliği ev hanımları tarafından kılıfları sökülerek içerisin de bulunan yünleri çırpmak ve suya

Yorgan Yıkama
Yorgan Yıkama

yatırmakla oluyordu. Bu işlem ev hanımlarının fazlasıyla yoran ve sağlıklı sonuçlar veren bir işlem değildir. Yeni nesil otomatik yıkama makinelerle temizlik işi daha kolay hale gelmiştir. Sanayi tipi olan yorgan yıkama makineleri temizlik firmaları tarafından kullanılmaktadır.

Evler de bulunan çamaşır makinelerinin standart üretimleri 17 kg olduğundan yorgan yıkaması mümkün olmuyor. Bu işlem için eviniz de makine bulundurmak mantıklı bir iş değildir. Bu hizmeti verdiğini söyleyen yorgan yıkama firmaları bünyesinde sanayi tipi en az 30 kg olan makine bulundurması gerekmektedir.

Yorgan yıkama makineleri

Otomatik makine sistemleri kg olarak farklı üretilmektedir. Standartları en az 19 kg olan ve maksimum 60 kg olan makineler ile yorganlar yıkanmaktadır. Bizim tavsiye ettiğimiz makine ise 19 kg olan makinedir, minimum kg ağırlığı olan makineler de yorganlar tek tek yıkanır ve bu en sağlıklı olanıdır. 20 kg ve üstün de üretilen makineler de iki veya üçer adet yıkama yapılır.

Yorgan Yıkama
Yorgan Yıkama Makinesi

Yorganların tek tek yıkanması hijyen açısından daha net sonuçlar doğurur. Bir başkasının kullandığı yorgan ile aynı anda yıkanan yorganlar da sağlığı tehdit eden unsurlar meydana gelir. Merdiven altı firmalar dediğimiz temizlik firmaları yorganları halı yıkama gibi yere sererek temizlemeye çalışırlar. Ekstra bir maliyet olmaması için herhangi bir makine kullanmaz, manüel olarak temizlik yapmaya çalışırlar. Bu işlem ciddi bir sağlık problemi meydana getirebilir.

Yorgan yıkama nasıl olmalıdır?

Yorgan yıkama işlemleri halı yıkama gibi olmamalıdır. Her ürünün temizliği kendine has şekil de yapılmalıdır. Yorgan çeşitlerinin yıkama işlemleri de farklıdır, bu çeşitler ise yün yorgan, elyaf yorgan ve pamuk yorgan olarak bilinmektedir. Yün yorganlar yıkama esnasın da yünlerin özelliğinden dolayı sarı atık su bırakmaktadır. Bu sebeple yün yorgan ile elyaf veya pamuk yorgan yıkandığın da sarartı meydana çıkarır.

Elyaf yorganı da yıkarken dikkat edilmez ve kimyasal madde kullanılırsa sertleşme ve tiftiklenme yapabilir. Bu yüzden elyaf temizliğin de ciddi tecrübe sahibi olmalısınız. Makineler de standart yıkama ayarlarını kullanarak ve kuvvetli deterjan kullanarak yorgan üzerinde lekeleri çıkarabilirsiniz.

Pamuk yorganının temizliği standart şekil de yapılır. Dikkat edilmesi gereken durumsa yıkama sonrasın da temizce durulamak. Tam durulanmayan pamuk yorganlar kuruma aşamasın da sarartı bırakarak lekeli ve kirli bir görüntü vermektedir.

Biz yorganlarınızı nasıl yıkıyoruz?

Yorganlarınızı belirttiğiniz adresten alarak kılçık ipler yardımıyla numaralandırıyoruz. Bu işlem ile yorganların karışması ve kaybolmasının önünü almış oluyoruz. Temizlik için iş yerine getirilen yorganlar kendi cinsin de olan yorganlar ile bölünerek yıkama makinesinin tezgahına bırakılır. Makine sistemiyle tek sıra halin de yıkama işlemi yapılır. Durulama özelliği ile daha sıkı bir durulama yapılır, kuruma odasına bırakılır.

Tam kurumayan ve nemli olarak paketlenen yorganlar küf tutabilir ve koku dağıtabilir. Makine yıkamasıyla ürünün detaylı temizliği yapılmış olur.

“işimize dört elle sarılıyoruz”

Bizleri Facebook | Twitter | Pinterest Google sayfalarında takip edebilirsiniz.